ФАКТИ:
- Туберкульоз зародився майже 70 тисяч років тому. Швейцарські вчені доказали, що туберкульоз з’явився на Африканському континенті майже 70 тисяч років тому. Поширенню хвороби і появі мутованих штамів сприяло активне переселення людей.
- У світі майже 10 мільйонів хворих на туберкульоз. Щорічно туберкульоз вбиває більше людей, ніж будь-яка інша інфекція – понад 1,5 мільйона осіб.
- Вакцинація проти туберкульозу є найбільш широко застосованою вакциною в світі. Щеплення сприяє зниженню інфікованості та захворюваності серед дітей, попереджує розвиток гострих та смертельних форм туберкульозу. Варто зазначити, що серед невакцинованих БЦЖ в період новонародженності, захворюваність дітей раннього віку в 15 разів вище, ніж у щеплених.
- Бактеріолог родом з Вінниччини створив антибіотик ефективним проти туберкульозу. У 1944 р., американський бактеріолог, засновник мікробіології ґрунтів, лауреат Нобелівської премії по фізіології та медицині Соломон Якович Ваксман (в американському варіанті – Зелман Абрахам Ваксман), що народився на Вінниччині, у Новій Прилуці Липовецького району, а навчався в Одесі, отримав антибіотик стрептоміцин, який виявився ефективним проти туберкульозу.

Основні симптоми туберкульозу:
- Кашель, що триває понад 2 тижні.
- Підвищена температура тіла понад 7 днів.
- Утруднене дихання.
- Біль у грудях.
- Поганий апетит і безпричинна втрата ваги.
- Постійна слабкість.
- Підвищена пітливість, особливо вночі.
- Кровохаркання.
Групи ризику захворювання на туберкульоз:
- Літні люди через ослаблення імунної системи.
- Особи, які перебувають у постійному контакті з хворими на туберкульоз.
- Люди, які вживають наркотики, алкоголь або тютюн.
- Особи з ослабленим імунітетом через погане харчування, погані умови життя або хронічні захворювання.
- Діти, оскільки їхня імунна система ще не сформована.
Ризики зараження
Найбільший ризик зараження мають люди, що контактують із захворілою людиною, яка страждає від туберкульозу з бактеріовиділенням.
Якщо розпочате лікування, після 1-2 тижнів вживання протитуберкульозних ліків захворіла людина вже не є джерелом інфікування для оточуючих.
Профілактика
- Вакцинація.
- Дотримання правил гігієни.
- Здоровий спосіб життя, включаючи збалансоване харчування та фізичну активність.
- Регулярні медичні огляди, особливо для осіб з груп ризику.

Туберкулінодіагностика (пр. Манту) не є обов’язковою для кожної дитини, як було ще 10 років тому. Використовується для обстеження груп ризику, першочергово для контактних осіб, але також для тих, хто має імуносупресивні стани та/або приймає ліки з імуносупресивним ефектом. Позитивний результат після пр. Манту – підстава звернутись до сімейного лікаря або фтизіатра, щоб визначитись з потребою профілактичного лікування.
Спеціалізована фтизіатрична допомога безкоштовна. Лікар-фтизіатр консультує за наявності електронного направлення, Але якщо людина не має декларації з будь-яких причин, у такому разі до Вінницького обласного клінічного фтизіопульмонологічного центру можна звернутись без направлення. Якщо діагноз туберкульозу підтверджується, буде призначене лікування.

Лікування, як правило, проводиться амбулаторно. Стаціонар потрібен лише у разі важкого стан захворілої людини.